Novembre 2019

UZ5A4244

Èxit rotund en la II Nit del Rugby Català

Nit d'emocions, homenatges i esatuetes: la II Nit del Rugby Català va ser un èxit absolut. 250 persones van omplir ahir el teatre de l'Orfeó Martinenc per assistir a la segona edició de la festa del rugby català, doblant així l'assistència de la temporada anterior.

Jugadors, entrenadors, directius i aficionats van acudir a la crida de la Federació Catalana de Rugby (FCR) per gaudir d'una nit esplèndida en què es va retre homenatge als campions de la temporada 2018/19 i es van entregar els premis individuals del curs passat.

Un cop iniciada la gala amb el discurs del President de la FCR Ignasi Planas, per l'escenari hi van passar els campions de la Primera Catalana S14 (UE Santboiana), la Primera S16 i S18 (CR Sant Cugat), la Primera, Segona i Tercera Catalana masculina (Cocodrils, Químic "B" i Poble Nou "C") i la Primera i Segona femenina (Shamrock RC i CEU). 

Per tancar els homenatges als equips vencedors, els dos campions de la Divisió d'Honor Catalana van pujar també a l'escenari, amb el Barça "Blau" lluïnt la corona de la DHC Vueling i el BUC com a guanyador de la DHC Femenina.

UZ5A4067

 

Els noms propis

L'homenatge als campions va donar pas als premis individuals de la nit, començant per aquells guardons que van votar els membres de la Junta Directiva de la FCR.

Van arrencar els reconeixements amb el premi a la Trajectòria Esportiva, que va ser per a l'entrenadora del GEiEG Coral Vila en categoria femenina i per al coach del Barça, el Sergi Guerrero.

El Veterà Il·lustre se'l va endur Josep Maria Sentís, i tot seguit es va entregar un premi de nova creació, el Voluntari de Club, que va ser per a l'incombustible Jaume Vila "Pica" de la Santboiana, que als 88 anys va arrencar l'aplaudiment més sonor i llarg de la nit.

El guardó de Trajectòria a les Banquetes va ser compartit entre el José Garcia "Pitu" i l'Alfons Muñoz a títol pòstum (malauradament ens va deixar aquest estiu). El Millor Àrbitre del 2018/19 (escollit pel Comitè d'Àrbitres de Rugby de Catalunya) va ser per al Víctor Cuenca, mentre que les Joves Promeses de la temporada van ser Bruna Elias de l'INEF-Hospitalet i Fede D'Acunto del Sitges.

L'últim guardó dels que voten la Junta va ser el de Millor Club 2018/19, que enguany ha anat a parar al Barça Rugbi.

Els darrers quatre premis de la Nit no van ser escollits per la Junta, sinó pels aficionats, que el mes de juliol van votar a través de les xarxes socials de la FCR els MVPs de la DHC femenina i masculina.

Així, el Millor Entrenador de la DHC Vueling va ser Jordi Villalante (Gòtics), el de la DHC Femenina Albert Casorran (Sant Cugat), el Millor Jugador de la DHC Vueling Ignasi Carbonell (Gòtics) i la Millor Jugadora de la DHC Femenina va ser l'Anna Puig (UE Santboiana).

54169414_10217925083935745_5973400413167157248_o

Curs L1 per a entrenadores, monitores i tècniques

El proper mes de desembre (19, 20, 22 i 27) es durà a terme un curs dirigit específicament a entrenadores, monitores i tècniques d'escoles de Rugby, categories de formació i sènior.

Aquesta iniciativa s'emmarca dins del programa "Dona i Rugby" que promou la Federació Espanyola de Rugby i que pretén potenciar la figura de la dona en el rugby. Aquest curs és el primer graó per esdevenir entrenador que estableix la World Rugby i està especialment pensat per a les categories inferiors (de S12 en avall).

Aquest curs serà gratuït per a entrenadores que ja estiguin desenvolupant la seva tasca a Catalunya.

El curs constarà d'un total de 16 hores de classes presencials (l'assistència es obligatòria per poder superar el curs) en aquesta ocasió el curs s'impartirà a Barcelona* (en un lloc per definir) i Martorell els dies:

- Dijous 19 de desembre de 18 a 22h*

- Divendres 20 de desembre de 18 a 22h*

- Diumenge 22 de desembre a Martorell durant la trobada S18 femenina

- Dimecres 27 de desembre de 18 a 22h*

Per inscriure's al curs cal omplir aquest formulari abans del 5 de desembre:

https://forms.gle/wWJdqjgmGqDBS9aC6

Per superar el curs cal presentar els següents certificats d'aptitud que ja es poden fer a la pàgina web de la WR:

- Reglament World Rugby: https://laws.worldrugby.org

- Rugby Ready World Rugby: https://rugbyready.worldrugby.org/

La Federació és reservarà el dret de suspendre el curs si no s'arriba a un mínim de 15 inscripcions.

72088368_522531631910056_3960459991558651904_o

Calendaris Segona i Tercera Catalana masculina

Un cop finalitzades les lligues de fase prèvia dels Grups D, E i F, ja coneixem els calendaris de la Segona i Tercera Catalana masculines.

Amb tan sols un dubte, al Grup F, en el qual falta per disputar el partit entre l'Alt Empordà i el Químic "B" que definirà si els de la Teixonera o el CEU "B" jugaran a Segona, ja se sap quins conjunts competiran en cada lliga.

A la Segona Catalana seran el Reus, GEiEG, SEL Vilanova, Alt Empordà, Osona, INEF Barcelona, Hospitalet "B" i CEU o Químic "B".

Calendari Segona Catalana

A la Tercera Catalana els participants són: Ripollès, Poble Nou "C", Tordera, Esparreguera-Anoia, Alella, Carboners "B", Cornellà-Martorell i CEU o Químic "B".

Calendari Tercera Catalana

@toque fem

BUC vs Poble Nou i Sant Cugat vs Gòtics, les semifinals de la DHC de diumenge

Aquest diumenge coneixerem quins dos equips seran els candidats per aixecar la copa de campiones de la Divisió d'Honor Catalana Femenina.

Després de dos mesos de competició, BUC, Sant Cugat, Gòtics i Poble Nou s'han plantat a les semifinals de la lliga, amb les Panteres brillant com a líders destacades sense haver perdut cap partit en tota la temporada.

El BUC intentarà mantenir la ratxa de victòries davant el CN Poble Nou (quart classificat) diumenge a les 12.30h a la Foixarda en un enfrontament que es podrà veure en directe per Xala.cat.

L'altra semifinal la jugaran el CR Sant Cugat (segon) i el Gòtics (tercer) a la Guinardera, en un partit que també es jugarà diumenge a les 12.30h i que s'emetrà en directe per les televisions locals i en streaming per Xala.cat.

Els dos equips guanyadors jugaran la gran final el diumenge 15 de desembre a les 12.30h a la Foixarda.

72445702_2441242185963587_4067066667597824000_o

Calendaris DHC Vueling i Primera Catalana

Ahir es van celebrar a la seu de la Federació Catalana de Rugby els sortejos dels calendaris de la Divisió d'Honor Catalana Vueling i la Primera Catalana masculina.

Després que el passat cap de setmana es disputés la darrera jornada de la fase prèvia, aquests són els integrants de cada lliga:

Divisió d'Honor Catalana Vueling:

- Gòtics RC

- Barça Rugbi "Blau"

- Químic ER

- CEU

- Cocodrils RSV

- Banyoles-Garrotxa

- CR Tarragona

- CR Sant Cugat "B"

- Quebrantahuesos RC

- RC Sitges

- Senglars de Torroella

- INEF Lleida

Descarrega't el calendari de la DHC Vueling

Primera Catalana:

- BUC "B"

- CN Poble Nou "B"

- Spartans de Granollers

- RC Mataró

- Castelldefels RUC

- Manresa RC

- Sabadell RC

- RC Badalona

- CR Carboners de Terrassa 

- Begues RC

- RC Cornellà

- Gòtics RC "B"

Descarrega't el calendari de la Primera Catalana Masculina

55783771_2121793477908461_6871745926101204992_o

La Divisió d’Honor Catalana Vueling ja té participants

La Divisió d'Honor Catalana Vueling ja coneix els dotze equips que la formaran. Després d'una última jornada de fase prèvia d'infart, en la qual tretze conjunts es disputaven les vuit places finals, la màxima competició masculina ja té aspirants.

Als classificats fa dues jornades (Cocodrils, Tarragona, Gòtics i CEU) se li han afegit Químic, Sant Cugat "B" i Barça "Blau" (Grup A), INEF Lleida i Senglars de Torroella (Grup B) i Sitges, Quebrantahuesos i Banyoles-Garrotxa (Grup C).

Així, tres equips participaran per primera vegada a la DHC (Cocodrils, Senglars i Quebrantahuesos), mentre que els habituals de les darreres temporades (Gòtics, Sitges, Químic, Lleida, CEU o Barça) no es perdran tampoc la cita.

Aquesta tarda es publicarà el calendari de la lliga, que arrenca aquest proper cap de setmana amb la primera de les onze jornades de la fase regular. Els sis primers classificats disputaran els playoffs: els quarts de final se celebraran el 29 de març, les semifinals el 5 d'abril i la final a la Foixarda el 19.

72086191_2441242719296867_4031841678003273728_o

Tot obert en l’última jornada de la fase prèvia de la DHC Vueling

La fase prèvia de la Divisió d'Honor Catalana Vueling arriba a la seva fi aquest cap de setmana... i encara queden vuit equips per classificar-se.

Després de sis partits disputads, tan sols Cocodrils, Tarragona, Gòtics i CEU tenen el bitllet assegurat per a la DHCVueling, deixant una darrera jornada plena d'emocions a la majoria de camps.

Cal tenir en compte que en cas d'igualtat de punts a la classificació, els criteris per desempatar són:

1- Partits guanyats

2- Goal average (diferència de punts a favor i en contra)

3- Marques a favor

4- Menys expulsions

56713007_2131293230291819_3098435655542243328_o

 

Grup A

Començamt pel Grup A, el Sant Cugat "B" ho té tot de cara per ser a la lliga final, doncs amb 14 punts en té prou sumant un punt o no perdent davant el Terrassa per més de 10 punts i es classificarà. Per contra, el Manresa depèn del que faran els seus rivals, doncs tot i que també suma 14 punts ja ha jugat tots els enfrontaments i descansa aquesta jornada.

El matx més interessant del cap de setmana el protagonitzen Químic i Sabadell a la Teixonera, amb els barcelonins 1 punt per sota dels sabadellencs, que defensen el quart graó (i última plaça de la DHC). 

Per últim, el Barça "Blau" també podria aconseguir la classificació si derrota els Cocodrils, ja classificats, empatant així amb el Manresa i prenent-li la plaça.

 

 

class Grup A

 

Grup B

Al Grup B també hi trobem un enfrontament directe que pot ser decisiu per al desenllaç de la lliga.

Senglars de Torroella i INEF Lleida es veuran les cares diumenge en tercera i quarta plaça amb 14 i 11 punts respectivament, i depenent del que hagi fet el Mataró al camp del Tarragona dissabte, un dels dos equips podria quedar fora de la lliga.

Els mataronins han de vèncer els Voltors (ja classificats) per ser a la DHC Vueling, mentre Spartans de Granollers i Badalona ja són fora de la lluita.

 

class Grup B

 

Grup C

El Grup C és el més obert de tots, amb fins a cinc equips amb possibilitats de classificar-se. Amb el Garrotxa-Banyoles situat segon amb 15 punts i tots els partits ja celebrats, els olotins resten atents als resultats dels altres camps.

Un partit en particular serà emocionant: el Sitges vs Quebrantahuesos. Sitgetans i aragonesos són tercers i quarts amb 15 i 14 punts, convertint el seu partit en un matx directe per qui entra a la DHC Vueling.

Per la seva banda, el Poble Nou "B" visita el líder CEU en una darrera oportunitat de passar a la lliga final si derroten els del Sitari, i el Castelldefels també podria arribar a la millor competició masculina si venç el BUC "B" amb bonus ofensiu i el Quebrantahuesos no suma cap bonus i el CNPN "B" perd.

class Grup C
53320134_2083095418444934_4269116553565306880_o

Partits televisats del mes de desembre

El mes de desembre arriba i amb aquest el desenllaç de la Divisió d'Honor Catalana en categoria femenina. Amb una jornada de fase regular per disputar-se i encara una plaça de playoffs per definir-se (serà per a Poble Nou, GEiEG o Santboiana), el final d'any es presenta emocionant.

Amb l'afegit de les retransmissions de la Xarxa en directe per les televisions locals i per Xala.cat, caldrà estar molt atent per no perdre's cap minut del final de la DHC.

Després de la jornada 7 d'aquest cap de setmana es jugaran les semifinals l'1 de desembre, que enguany es jugaran de manera simultània a casa del primer i el segon classificat respectivament (ara mateix BUC i Sant Cugat) mentre que la final se celebrarà a la Foixarda el diumenge 15 de desembre.

Per tancar l'any, el diumenge 22 de desembre s'oferirà la tercera jornada de la DHC Vueling en directe per les TV locals i per Xala.cat (encara s'ha de definir la lliga, resta una jornada de fase prèvia).

Aquests són els dies i els horaris de tots els partits que es retransmetran per la televisió:

 

Diumenge 24 de novembre 12.30h BUC vs CR Sant Cugat, jornada 7 (TV i Xala.cat) Diumenge 1 de desembre 12.30h Semifinal 1 La Guinardera (TV i Xala.cat) Semifinal 2 La Foixarda (Xala.cat) Diumenge 15 de desembr (2)
IMG-20191117-WA0014

Catalunya S16 femenina de sevens s’estrena a la Foixarda

La selecció catalana S16 femenina de rugby a VII va gaudir dissabte d'una sessió especial a la Foixarda. Les noies de Roser Borràs van jugar varis partits amistosos amb l'equip del Cogoleto Rugby italià en el que va ser un matí intens.

L'equip de Gènova va desplaçar-se fins el camp de Montjuïc on van enfrontar-se al combinat de la Ginesta, que va aprofitar per jugar els primers minuts de la temporada.

En els partits es va poder veure un bon nivell, però va ser la oportunitat de jugar el que més va valorar la seleccionadora, doncs el Campionat Autonòmic no se celebrarà fins el mes de juny.

Així doncs, aquestes van ser les 18 jugadores catalanes que van ser dissabte a la Foixarda:

RC L'Hospitalet-INEF: Elena Pomarol, Esther Moraleda, Yaura Cuevas

RC Badalona: Aina Soldevila, Laia González, Nora Millan

Spartans de Granollers: Paula Garzón, Helena Borràs

CN Poble Nou: Alba Comerma, Gina Navarro

UE Santboiana: Rut Figueras, Marta Cata

Químic ER: Firusa Díaz

RC Sitges: Elba Imperial

Gòtics RC: Abril Camacho

GEiEG: Anna Figueras

Manresa RC: Martina Guirado

RC Martorell: Helena Escudero

crop s18

Catalunya S18 s’emporta una treballada victòria davant Castella i Lleó

Fotografia de Juan Carlos Rodríguez

Diumenge va ser un dia rodó per a les seleccions catalanes, doncs després del triomf de la S16 va arribar el torn dels cadets a Valladolid.

L'equip de Jordi Justícia venia de guanyar 45 a 5 a les Balears mostrant molta solidesa, i davant Castella i Lleó va ser la defensa la que va propiciar un nou triomf als catalans.

I és que a falta d'encert en atac, va ser la constància i l'agressivitat defensives les que van permetre als visitants endur-se un ajustat triomf per 6 a 11 en un matí fred a terres castellanes.

CESA XV S18 Castilla y León - Cataluña Noviembre 2019-174

 

Triomf sofert

Va ser la capacitat de sacrifici la que va donar a Catalunya els 4 punts ahir en un enfrontament que va arrencar amb el cop de càstig local d'Alejo Garrote que posaa el 3 a 0 al marcador.

La resposta catalana va arribar també a través del peu, en aquest cas del centre Pablo Maynadié, per partida doble, deixant un agònic 3 a 6 al descans.

Tot i que la segona meitat s'estrenava amb el primer try del partit (del talonador Josep Gruart), al minut 47 Garrote tornava a transformar un xut entre els tres pals per dibuixar el 6 a 11 en l'electrònic.

Aquest resultat no va variar i al final del partit Catalunya va poder emportar-se 4 punts que la situen en segona posició del Campionat Autonòmic, just per sota de Madrid que en té 10. Els de Jordi Justícia treballaran per sumar una nova victòria en el seu proper desplaçament, el cap de setmana del 21 i 22 de desembre, a València.

Acta del partit

Classificació Campionat Autonòmic S18 (entre parèntesis la diferència de punts anotats i encaixats):

Madrid ----------- 10 punts (+57)

Catalunya -------- 9 punts (+50)

Castella i Lleó ---- 5 punts (-3)

Andalusia --------- 4 punts (-30)

València ---------- 2 punts (-7)

Balears ----------- 0 punts (-62)

logo fede fondo negro

Contacta amb nosaltres

Copyright 2019 Imagus Branding & Design © All Rights Reserved | Avís Legal | Política de cookies